PROGRAM ORAZ PREZENTACJA WYKONAWCÓW „POLANY” 2016

Program Polany 2016;

Piątek 29.07
17.30 Polanka - wspólne odśpiewanie "Polanki"
17.40 przywitanie, otwarcie VI Polany
17.45 – 18.45 Zbyszek Stefański
18.45 – 19.00 Poetycki kwadrans
19.00 – 19.15 Sponsorzy darczyńcy ogłoszenia
19.15 – 20.15 Krzysztof Jurkiewicz
20.30 – 21.30 Piotr Woźniak
21.45 – 22.45 Siudma Góra
23.00 – 24.00 Caryna
24.00 zakończenie, zaproszenie na ognisko

Sobota 30.07
14.00 Off scena
17.30 Na Polanie Serc Natalia Kaczorowska
17.40 powitanie w drugi dzień
17.45 – 18.45 Marzena Nowakowska
18.45 – 19.00 Poetycki Kwadrans - rozwiązanie konkursu 
O Kwiat Polany
19.00 – 19.15 sponsorzy, darczyńcy ogłoszenia
19.15 – 20.15 Bądź Ciszą
20.30 – 21.30 Łukasz Majewski
21.45 – 22.45 Chwila Nieuwagi
23.00 – 24.00 Sklep Z Ptasimi Piórami
24.00 – 1.00 Paraluzja

1.00 zakończenie, pożegnanie, zaproszenie na ognisko

 

Polanowi wykonawcy (teksty przygotowała Kasia Jacewicz):

 1. ZBYSZEK STEFAŃSKI

Każda Polana rozpoczyna się tymi słowy, słowa te są źródłem istnienia, istnienie wymaga działania, działanie jest mottem współpracy, współpraca motywuje, motywacja daje radość, z radości chce się tańczyć, więc:

To zatańcz ze mną na polanie ot tak po prostu.
To zatańcz ze mną na polanie choć raz prawdziwie
zatańcz ze mną sobie...


ZBIGNIEW MARIA STEFAŃSKI

Ta opowieść rozpoczyna się na początku lat 70-tych. Oczami wyobraźni przenosimy się w Góry Świętokrzyskie do domu pewnej rodziny. Mieszka w nim trzech braci i siostra Kasia. Zbyszek, Jasiu i Jacek od dzieciństwa wykazują zainteresowania muzyczne. Teraz uwaga, do opowieści dokładamy kolejno gitarę, tamburyn, okarynę, potem również flet prosty i gitarę basową. Słyszycie pierwsze dźwięki? Ale to jeszcze nie koniec. Nasi bohaterowie płci męskiej wraz z kolegą Maxem Zietkiem opatrzeni w wymienione instrumenty muzyczne trafiają do klubu „Merkury” w Chęcinach i tak powstaje zespół KANT. Największym ich marzeniem wtedy, były koncerty w pobliskich miejscowościach, w Busku, albo w Końskich? A marzenia się spełniają…

Bracia Stefańscy, bo o nich jest ta opowieść, szybko podbijają serca widzów. W bardzo krótkim czasie stają się bohemą artystyczną całego regionu. Dało ich się wszędzie zauważyć, bo w szarych latach siedemdziesiątych chodzili w dziwnych, kolorowych ubraniach, włosy mieli długie i w dziwnym nieładzie, „jakby piorun strzelił w rabarbar”. Przylgnęła przez to nawet do nich zabawna nazwa „Rabarbarowi chłopcy”. Grali ballady do pięknej poezji Leśmiana, oraz tekstów własnych, z własną muzyką, z silnym zabarwieniem folkowym.

Klimat grupy tworzyło dziwne instrumentarium: Zbigniew Stefański gitara dwunastostrunowa akustyczna, pięknie szeroko brzmiąca, Jasiu Stefański gitara solowa, też akustyczna, Jacek Stefański flety proste i Max Ziętek bas, też akustyczny, tyle, że w formie normalnej gitary sześciostrunowej. Wokalistą był Zbyszek - świetna dykcja i to „coś”. To wszystko razem z ich niesamowitą energią, a przede wszystkim autentycznością było wtedy jak „objawienie”.

Pod koniec lat siedemdziesiątych w Gdańsku bracia Jacek i Jasiu grają jako „Bracia Stefańscy”, Zbyszek zaś zostaje na kielecczyźnie. Po niewyjaśnionej do dzisiaj śmierci Jasia Stefańskiego w roku 1983 Zbigniew Stefański, Jan Stefański i Jarosław „Horacy” Chrząstek , żeby uczcić pamięć najmłodszego z braci Stefańskich postanowili wspólnie grać. Potem dołączył do grupy Krzysztof „Lumbago” Górski. Zaczęli grać „bez Jacka”… i tak już zostało.

Źródło informacji o GRUPIE BEZ JACKA i kopalnia wiedzy o zespole, jego historii, inspiracjach, twórczości, słowa piosenek, informacje o koncertach, anegdoty dotyczące grupy: http://bezjacka.art.pl/strona/

Facebookowa strona zespołu: https://www.facebook.com/bezjacka/?fref=ts

Facebookowy klub Grupy Bez Jacka: https://www.facebook.com/Klub-Grupy-Bez-Jacka-38846248784…/…


POLANKA (sł. Z. Stefański, muz. Z. Stefański, J.H. 

https://www.youtube.com/watch?v=SGGiF1FTzXQ

 

 

 

 

 

  

2. KRZYSZTOF JURKIEWICZ "JURKIEL"

 

 

„Lato nam umyka po strumykach, po zielonych stokach wzgórz”, co oznacza zapewne, że mamy lipiec, a właśnie w lipcu odbędzie się w Janowicach Wielkich VI Przegląd Piosenki „Polana”. Zniecierpliwieni wykonawcy pakują roztropnie plecaki, a ich fani jak donoszą wieści na Facebooku są już dawno spakowani. Właściwie to od początku kanikuły są przygotowani do biwakowania i przemieszczają się oszołomieni między różnymi festiwalami o charakterze turystyczno-folkowym. W drodze jest zapewne i jeden z „Polanowych” wykonawców, wokalista i gitarzysta kilku trójmiejskich zespołów - KRZYSZTOF JURKIEWICZ - jeden z prawdziwych „weteranów” sceny szantowo-folkowej w Polsce. Brał udział w wielu ciekawych przedsięwzięciach muzycznych, takich jak: Packet, Smugglers, Szela, Słodki Całus od Buby, Broken Fingers Band, czy tez Gdańska Formacja Szantowa, Formacja.

Wykonawca nietuzinkowy, autentyczny, niezwykle płodny artystycznie, uwodzi publiczność głosem, urokiem osobistym oraz niebywałym poczuciem humoru. Podczas koncertów potrafi zapewnić uśmiech i mnóstwo pozytywnych dźwięków swoim słuchaczom. Jego utwory posiadają bardzo charakterystyczne oryginalne brzmienie, które jest rozpoznawalne przez fanów już “na pierwszy rzut ucha”. Teksty piosenek opowiadają o życiu, mieście, miłości, smutku, górach. Oto przykłady w połączeniu tematu cztery pory roku + wiatr:

„Pomyśl, tylko ty i ja zagubieni razem wśród jesieni”. „Czy to głupi wiatr tak rozwiewa nas?”
„Zobacz, jak po ulicach w zawody z sobą gna wiatr”, „Kramarka za rogiem w zziębniętej dłoni trzyma, Z resztek zimy utkany sweter”
„Może zbliży nas do siebie przenikliwie zimny wiatr”, „za oknami ruda jesień, mroźnej zimy śnieżny ślad”
„Gdzieś daleko mieszka wiatr co niesie wielkie zmiany”, „Wiosna z gór do morza szła płynęła nad łąkami”
„O takim deszczu śpiewać będziemy do wiosny”, „Wiatr od połonin miękko zaplata ci włosy”.

Ale… Na początku był Packet, kiedy do grupy dołączył KRZYSZTOF JURKIEWICZ zespół Packet przekształcił się w Smugglers. Ciekawostka! Była to pierwsza kapela na scenie szantowej, która miała w swoim składzie perkusję. Potem Smugglers przeistoczył się w folk-rockową Szelę - kolejny prekursorski zespół. Podczas nagrań kasety Szeli weszli do studia jako Smugglers, po dwóch tygodniach wyszli już jako grupa jako Szela. Zmiana nazwy wiązała się z zupełną zmianą profilu muzyki, postanowili, że nazwa zespołu powinna być bardziej polska. Szela była wynikiem ich muzycznych poszukiwań, a ich skłonności do eksperymentowania dopełniły reszty.

Jednak rodzimym zespołem KRZYSZTOFA JURKIEWICZA jest zdecydowanie Słodki Całus od Buby, w którym gra od 1989 roku. Początki zespołu Słodki Całus od Buby sięgają 1986 roku, kiedy to trzech wyznawców Belona, Kaczmarskiego i Rock and Rolla postanowiło założyć zespół muzyczny celem występowania na scenach popularnych wówczas festiwali piosenki studenckiej. Mają w swoim dorobku wiele nagród oraz wyróżnień na scenach Yapy, Bazuny, Bakcynaliów, Piostura, Giełdy Piosenki w Szklarskiej Porębie itp.

Podstawą repertuaru Słodkiego Całusa od Buby są autorskie piosenki KRZYSZTOFA JURKIEWICZA i MARIUSZA KAMPERA, muzycznie mocno osadzone w rockowej i folkowej tradycji. "Kapeć" i "Jurkiel" to twórcy, którzy ciągle się rozwijają i zaskakują. Na dodatek są na tyle różni, że zestaw ich piosenek po prostu nie może być nudny. Jest coś takiego w tych piosenkach, co sprawia, że każdy krążek nie chce opuścić odtwarzacza.

Grupa Słodki Całus od Buby dysponuje dość nietypową dyskografią, większość ich nagrań, to tzw. „koncertówki”. Zważywszy, iż część płyt wydarzyła się zespołowi ot tak po prostu i tak zawsze jest to dla fanów tej grupy REWELACJA.

O czym są te piosenki? O rzeczach najprostszych i najważniejszych: o Gdańsku, Pradze, miłości, górach, Hrabalu, poezji, przyjaźni, o ludziach i miejscach, które coś znaczą. Kiedy ich słuchamy znajdujemy się w świecie, gdzie poezja przeplata się z muzyką, a miasto z górskimi bezdrożami. W świecie Słodkiego Całusa od Buby takie połączenia nikogo nie zaskakują.

Podczas koncertów tego zespołu radość z grania udziela się także zgromadzonej publiczności, a wspólnie odśpiewane piosenki na długo pozostają w pamięci. Sentymentalne czy podbarwione bluesem - to wciąż piosenki charakterystyczne dla stylu zespołu. Jest w nim zawsze miejsce dla poetyckich tekstów, które często stają się dla sympatyków grupy ważniejsze niż dobra muzyka, ponieważ silną stroną piosenek Słodkiego Całusa zawsze były słowa.


Strona internetowa Słodkiego Całusa od Buby: http://www.scob.info.pl/

Strona facebookowa zespołu: https://www.facebook.com/S%C5%82odki-Ca%C5%82us-od-Buby-1…/…

Krzysztof Jurkiel Jurkiewicz & Band "Frau Kokoschke":https://www.youtube.com/watch?v=7mW2-_HEnVo

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3. PIOTR WOŹNIAK

 

 

 

 

Wraz z tegorocznymi lipcowymi deszczami przeżywamy wspólnie kolejno odbywające się festiwale: Bazuna, 16 Południk, Kropka… Każdy kończący się weekend przybliża nas wielkimi krokami ku Polanie. Na scenie VI Wędrownego Przeglądu Piosenki odbywającego się w dniach 29-31 lipca bieżącego roku na pięknej polanie w Janowicach Wielkich wystąpi wielu wspaniałych i godnych polecenia artystów z nurtu poezji śpiewanej, piosenki autorskiej, piosenki studenckiej, turystycznej zwanej sympatycznie Krainą Łagodności. Wśród tylu wybitnych wykonawców nie zabraknie również PIOTRA WOŹNIAKA - człowieka instytucji, łączącego w sobie cechy dobrego wokalisty, gitarzysty, kompozytora, aranżera i jednocześnie producenta swoich utworów.

PIOTR WOŹNIAK

Piotr to artysta osobny, kontemplujący spotkanie dwojga, potrzebę zgody z samym sobą i zapatrzenie w świat. Przede wszystkim jednak to artysta liryczny, wrażliwy i skupiony interpretator swoich, ale także "pożyczonych na zawsze" słów i melodii. Od wielu lat zawodowo tworzy i wykonuje muzykę, ma swoją wierną publiczność i znakomicie koncertuje.
Jakie walory odnajdziemy w twórczości Tego artysty? Wysoce literackie i bardzo piękne muzycznie ballady utrzymane w konwencji piosenki poetyckiej, ale zmodyfikowanej, otwartej na różne inspiracje, nawet orientalne i folkowe. Najważniejsze jednak, że wszystko jest znakomicie zagrane.
Koncertuje solo lub z towarzyszeniem wiolonczelistki Anny Papierz, oboje potrafią wytworzyć wśród słuchaczy niebywałą atmosferę skupienia. Jego głos zaskakuje czystością i siłą, skalą emocji od szeptu po krzyk. Bo to emocje właśnie są dla Piotra najważniejsze. Stara się dotrzeć do wrażliwości ludzi, ich potrzeby piękna, próbuje ich wzruszyć. 
Co decyduje o ogromnym sukcesie PIOTRA WOŹNIAKA? Najbanalniej mówiąc "ogólne wrażenie artystyczne", a w szczegółach: wszystko co się na nie składa, a więc mądre teksty, wyrafinowana warstwa muzyczna, wielka dbałość wykonawcza i producencka. To, dzięki czemu twórczość artysty jest zarówno dojrzała, jak i bezpretensjonalna, naturalna, świeża.
Doświadczenie zdobywa już od dwudziestu lat. Występuje zarówno na kameralnych, klubowych koncertach, jak i na dużych, plenerowych festiwalach. Zagrał w Sali Kongresowej w Warszawie jako gość specjalny koncertu Katie Melua, jego występ poprzedzał też koncert Yasmin Levy w warszawskim klubie Palladium. Jest także członkiem rodzinnego zespołu Tadeusza Woźniaka.
Jego pierwsza autorska płyta „Dom na dachu” wydana została w 2010 roku, dwa lata później ukazało się dwupłytowe (CD + DVD) wydawnictwo „Jak ze źródła”, zawierające interpretacje polskich piosenek z początku lat 70, osobisty hołd Piotra, złożony polskim twórcom i wykonawcom tamtego czasu.
Najnowsza płyta „Tata Adama” ukazała się w kwietniu 2015 r. Znajdziemy na niej jedenaście piosenek - emocjonalnych i osobistych opowieści, oprawionych vintage'owym, akustycznym brzmieniem. To utwory, którym upływ czasu nadaje szlachetności. Opowieści o potrzebie wsparcia, wybawienia z samotności, ale także o wpływie… kota na rzeczywistość i o tym, jak powinny być pisane piosenki o miłości. Od tej płyty trudno się oderwać. Jednorazowe przesłuchanie na pewno nie wystarczy. Z całą pewnością można polecić je osobom szukających swych korzeni i chcących podkreślić swój indywidualizm.

O PIOTRZE WOŹNIAKU, jego twórczości, inspiracjach, informacje o najbliższych koncertach, recenzje płyt znajdziemy na stronie internetowej artysty: http://domnadachu.wix.com/piotrwozniak

Ciekawostki, relacje z koncertów, prezentacje utworów, znajdziemy na profilu facebookowym artysty:https://www.facebook.com/piotr.wozniak.37454?fref=ts

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

4. SIUDMA GÓRA

 

 

 

 

Poprzez gorące letnie dni lipcowe oraz duszne lipcowe noce zmierzamy coraz bliżej ku Polanie. To tam w pięknej scenerii Rudaw Janowickich na pachnącej słońcem polance wśród brzóz zobaczymy i usłyszymy na scenie wielu fantastycznych wykonawców znanych nam z łagodnych rytmów otulonych w poezję. Oto jeden z nich:

SIUDMA GÓRA

Swoją obecnością zaszczycają wiele dużych i znanych festiwali piosenki autorskiej, studenckiej, turystycznej, żeglarskiej, a jednak najbardziej sobie cenią małe, iście turystyczne warunki sceniczne oraz koncerty dla zawsze licznie zgromadzonych przyjaciół. Od lat można z nimi wspólnie pomuzykować na bazie studenckiej Muszyna – Złockie czy w Chatce studenckiej Skalanka. Najlepiej czują się w górach w obecności osób niezmiennie im od lat towarzyszących. Liderem zespołu jest Zbyszek „Siudmy” Siudy - nieprzeciętny talent kompozytorski i poetycki. Wspiera go muzycznie grono niezwykle utalentowanych artystów – w większości przyjaciół z gór i rodzinnego Śląska. Zespół równie dobrze czuje się w piosence turystycznej czy poezji śpiewanej, jak w irlandzkim folku poprzeplatanych elementami bluesa, jazzu a nawet rytmami latyno. Siudma Góra w 2005 roku na 33 festiwalu Bazuna w Sopocie zdobyła pierwsze miejsce (jedno z równorzędnych trzech) w konkurencji Rajdowa Piosenka Roku za utwór "Biegnij". 2006 rok przyniósł grupie wyróżnienie dzięki piosence „Dedykacja” oraz nagrodę SKPB Łódź na Yapie. Zespół ma na swoim koncie dwie pełne wspaniałych utworów płyty: Daleko do gwiazd oraz Druga płyta. Poza kilkoma utworami, obie płyty to zbiór piosenek autorskich Zbyszka Siudego, lidera i współzałożyciela Siudmej Góry. Tematyka obraca się wokół gór, wędrowania, miłości, przyjaźni. Mocną stroną wydawnictwa są aranżacje. Każda z piosenek ma dzięki temu inny klimat. 11 lat na scenie (zespół powstał w maju 2005 roku), setki koncertów, tysiące nieprzespanych a prześpiewanych nocek w gronie przyjaciół, kilometry górskich szlaków, miliony oklasków od fanów, uśmiechów od bliskich i miliardy wyśpiewanych piosenek.

O zespole Siudma Góra dowiemy się więcej na stronie internetowej zespołu: http://siudmagora.blogspot.com/. Wydarzenia, relacje z koncertów, nowinki znajdziemy na stronie głównej zespołu Siudma Góra na Facebooku: https://www.facebook.com/Siudma-G%C3%B3ra-188998491154185/.

Skład zespołu: Agnieszka Kalisz-Dzik – skrzypce, Sonia Paluch – skrzypce, Mikołaj Zymon – trąbka, Matthias Schlette – gitara bassowa, Krzysztof Stroiński – gitara, Michał Matuszewski – bębny i Zbyszek Siudy – gitara, vocal.

Zanim Siudma Góra oczaruje nas swoją twórczością na Polanie możemy posłuchać ich utworów na kanale YT. Jedna z najpiękniejszych piosenek tego zespołu:

https://www.youtube.com/watch?v=21O8JRj_ztk

 

5. CARYNA

Poprzednie edycje Polany przeplatały się zamiennie lipcowymi upałami okraszonymi letnimi burzami. W tym roku na festiwalu wystąpi grupa, która gorącymi serbskimi i macedońskimi rytmami roztopi nawet śniegi Arktyki. Wyrazista postać lidera zespołu - Łukasza Nowaka sprawia, że pod sceną zawsze gromadzą się tłumy, a jego charakterystyczny głos pozostaje w sercu na długo.

CARYNA

Zespół CARYNA powstał w sierpniu 2008 roku, kiedy to Łukasz „Ziutek” Nowak wraz z Mateuszem Wysockim udali się zaraz po sukcesie na festiwalu Kropka w Głuchołazach do Wałcza i tam wzmocnili skład zespołu dobierając dwóch nowych muzyków. Jeszcze w tym samym miesiącu w Radzyniu nad Jeziorem Sławskim zespól wystąpił u boku tak zacnych zespołów, jak grupa Bez Jacka czy Słodki Całus od Buby. Następnie występowali na deskach innych znanych festiwali, co zaowocowało powiększeniem się składu CARYNY i jednocześnie pewnymi jej mutacjami. Zespół przez kilka lat występował okazyjnie. W roku 2012 dołączył do zespołu Darko Bugaric – artysta i gitarzysta serbski, który zaszczepił w drużynie Łukasza Nowaka zamiłowanie do piosenki bałkańskiej. W tym samym czasie powstał uwieńczony wieloma sukcesami projekt o nazwie „Spotkanie z balladą”.
Grupa koncertowała w wielu miejscach Polski: w teatrach, domach kultury, klubach, na przeglądach oraz festiwalach krajowych i międzynarodowych promujących różne nurty muzyczne. Talent muzyków w połączeniu z ich scenicznym temperamentem sprawia, że każdy ich występ to niezwykłe widowisko. Członkowie zespołu od lat związani są z Łodzią i wpisują się w jej barwną, wielokulturową tradycję. Brzmienie zespołu jest unikalnym połączeniem muzyki polskiej i bałkańskiej – przeplatanym autorskimi kompozycjami lidera: Łukasza Nowaka.

Pierwsza studyjna płyta CARYNY "Słowiańska dusza" to majstersztyk stylów różnorodnej słowiańskiej kultury. Znajdziemy tu żywiołowe bałkańskie melodie, nostalgiczne polskie ballady, ale również piosenki serbskie, macedońskie i cygańskie.

Skład zespołu zmieniał się na przestrzeni lat. Jego stałym trzonem jest założyciel i autor tekstów – Łukasz Nowak. Obecnie największą popularnością cieszy się międzynarodowy projekt muzyczny pt. Słowiańska dusza. Tworzą go, oprócz lidera, znakomity skrzypek Adam Marańda oraz niezwykle energetyczni muzycy z Serbii: gitarzysta i wokalista Darko Bugarić oraz basista Dalibor Drcelić. Gościnnie na wielu koncertach wspiera zespół pięknym głosem oraz czaruje publiczność niebywałym urokiem osobistym Basia Beuth.

Jeżeli jesteście ciekawi jaki wkład w polski rozwój autostrad ma wyżej wspomniany zespół oraz jaki rodzaj alergii dopada jednego z muzyków związanego z Caryną polecam stronę internetową zespołu: http://caryna.pl/

Caryna jest obecna również na Facebooku, zachęcam do śledzenia wydarzeń: https://www.facebook.com/Grupa.Caryna/?fref=ts

Od początku działalności, czyli od 2008 roku, zespół zagrał setki koncertów zdobywając ogromną przychylność publiczności oraz rzesze fanów w całej Polsce co zaowocowało powstaniem niezwykle silnie związanej emocjonalnie grupy przyjaciół i miłośników CARYNY zrzeszonej jako fanklub zespołu: https://www.facebook.com/groups/485032928229083/?fref=ts

A oto jeden z wielu przepięknych utworów zespołu CARYNA:

https://www.youtube.com/watch?v=1hGUu_mmI3w

I z Basią:

https://www.youtube.com/watch?v=cZZR3byEwWE

 

 

 

 

 

 
 
 
 
 


6. MARZENA NOWAKOWSKA

 

 

 

 

Oczami wyobraźni:

Z każdą godziną przybywa ludzi, kolorowe nitki piechurów ciągną się aż od stacji PKP w Janowicach Wielkich do miejsca, gdzie już za moment roztańczą się niesforne wiersze w sukienkach w nutki. Scena rozbłyśnie ciepłym światłem, a pod sceną zasiądą na karimatach grupkami ludzie, by oderwać się na ten moment od pracy, domowych obowiązków, zakupów oraz zaplanowanych na odległe miesiące wizyt u milczących specjalistów. Muzyką połączeni, w muzykę odziani, muzyką przepełnieni, o muzykę wsparci przekażą sobie z ust do ust kieliszek uroczystej nalewki z najsoczystszych w nektar kwiatów Polany. Ciiii… Zaczyna się koncert… Na scenie pojawia się konferansjer i zaczyna snuć opowieść… Posłuchajmy Go…


Koncerty Tej wokalistki to spotkanie z muzyką, z tekstem, z piosenką niebanalną, w której każdy odnajdzie kawałek siebie. Teksty bydgoskiego barda w spódnicy – jak nazywają Ją Przyjaciele i Znajomi – to opowieści o tym, co minęło i nadzieja, że jeszcze niejedno się zdarzy; to zdumienie światem – jego różnorodnością, pięknem, a czasem – brakiem równowagi… To piosenki o życiu, miłości i przemijaniu, ale też ballady o tym, że najlepsze – dopiero przed nami.MARZENA NOWAKOWSKA

Jej teksty przeleżały zamknięte na dnie szuflady blisko 20 lat. Dopiero w 2014 r., po długiej przerwie, wzięła ponownie pióro i gitarę do rąk i napisała nowe, piękne ballady, które wielokrotnie wyróżniane i nagradzane były za walory poetyckie, muzyczne oraz – przede wszystkim – za oryginalne wykonanie. Obdarzona wieloma talentami i umiejętnościami snuje na scenie poetyckie opowieści o życiu, spotkaniach, miłości, o wiośnie i jesieni, o oczekiwaniu i nadziei.

Jest laureatką pięciu ogólnopolskich przeglądów i festiwali. Jej utwór „Duch włóczęgi nie śpi”, który zadedykowała swojemu synowi, Dominikowi - został piosenką laureatką Ogólnopolskiego Turystycznego Przeglądu Piosenki Studenckiej Bazuna w 2014 roku. Na X Ogólnopolskim Przeglądzie Piosenki Turystycznej Nocnik 2014 zdobyła Nagrodę Specjalną Starosty Łęczyckiego. Na 47 Ogólnopolskiej Turystycznej Giełdzie Piosenki Studenckiej w Szklarskiej Porębie - jury wyróżniło ją nominacją na Danielkę 2014, a zgromadzeni słuchacze - prestiżową Nagrodą Publiczności. Na VIII Turystycznym Przeglądzie Piosenki Studenckiej w Ujsołach Danielka 2014 - jury przyznało Marzence Pierwszą Nagrodę dla Wykonawcy, a zgromadzeni w Dolinie Danielki miłośnicy piosenek z kręgu Krainy Łagodności - kolejny raz - nagrodzili Nagrodą Publiczności. Na XXVIII Festiwalu Piosenki Turystycznej i Studenckiej w Lublinie - Bakcynalia 2014 - zdobyła III miejsce w gronie zespołów, będąc jedynym nagrodzonym wokalistą konkursowym.


Marzenki Nowakowskiej profil facebookowy:
https://www.facebook.com/marzena.nowakowska.52?fref=ts

"Pejzaż z pustą ramą w tle": https://www.youtube.com/watch?v=Ql1VPv6VRM8

"Czas zupełnie jakby nie mój" (słowa Marzena Nowakowska, muzyka i wykonanie Leonard Luther): https://www.youtube.com/watch?v=QwkyxHEOapE

 

7. 

BĄDŹ CISZĄ

 

Wędrowny Przegląd Piosenki „Polana” - niewielka scena, skromne nagłośnienie i prawdziwie turystyczne warunki w scenerii zmieniających się, malowanych porami dnia plenerów Rudaw Janowickich. Porozrzucane dookoła szczyty górskie nadają wydarzeniu poczucie oderwania od rzeczywistości i ponadczasowość nie mogącą się równać z nazbyt ziemską naturą człowieka. W takich oto klimatach malowanych pięknem krajobrazu posłuchamy zespołu:

BĄDŹ CISZĄ

Grupa przyjaciół, która tworzy nowy nurt poezji śpiewanej z wykorzystaniem różnych gatunków muzycznych. Muzyka która otula, a słowa przenoszą w inny świat zapomnianej natury człowieka, tak ważnej dla niego samego jak i otaczającego świata. Tworzą muzykę do słów, których człowiek potrzebuje do wewnętrznej refleksji.

Zaczęli spotykać się w 2012 roku w Jeleniej Górze, aby ubierać w dźwięki wiersze swojej koleżanki Małgosi Kowzan. Z każdym miesiącem powstawało coraz więcej utworów. Do dzisiaj powstało ich ponad 50. W roku 2014 postanowili szerzej zaprezentować twórczość zespołu. Zdobyli szereg nagród i wyróżnień na różnych festiwalach i przeglądach poezji śpiewanej, ale za swój największy sukces uważają I nagrodę na 47 Ogólnopolskiej Giełdzie Piosenki Turystycznej i Studenckiej w Szklarskiej Porębie.

To co prezentują poprzez swoją twórczość jest pomostem dla ludzi, którzy chcą bliżej poznać znaczenie prawdziwych uczuć oraz odnaleźć bezwarunkową miłość, bo właśnie o tym pisze Małgosia Kowzan – autorka tekstów, do których zespół komponuje muzykę. Nie ulegają modzie, nie idą według najnowszych trendów. Tworzą to co czują i z czym czują się najlepiej.

Debiutancka płyta zespołu BĄDŹ CISZĄ „Jestem i płynę” - refleksyjne, niezwykle romantyczne, radosne i niosące nadzieję dla każdego człowieka piosenki. Muzyka, którą zespół wykonuje nie jest typową poezją śpiewaną, ale muzyką duszy, spontaniczną, płynącą od „serca”.

SKŁAD ZESPOŁU:

Magda Kulaszka – (wokal, przeszkadzajki - przeszkadzajka) to jej wina, że obecnie robimy to co robimy. Tak sobie wymyśliła i niech ktoś kobiecie zabroni.

Irek Kulaszka – (gitara, wokal) mąż wokalistki, czyli nie ma nic do gadania. Pasjonat motocykli i spokojnych dźwięków gitary. Wychowany na SDM i muzyce Mika Oldfielda.

Witek Stambulski – (bas, akordeon, wokal, gitara) bujający w obłokach multiinstrumentalista. Gra na wszystkim oprócz kobzy - chociaż zarzekał się, że tego też spróbuje.

Andrzej Gniewek – (skrzypce, wokal) muzyk z krwi i kości. Na co dzień zapalony pszczelarz. Gra na skrzypcach, które są starsze od sumy wieku wszystkich muzyków zespołu.

Mikołaj Sadowski – (instrumenty perkusyjne, wokal, djembe, cayon) uwielbia góry, zazwyczaj cichy i spokojny uruchamia się dopiero gdy może pobębnić, a radość jaka wtedy z niego bije, zaraża wszystkich wokół.

Informacje o zespole BĄDŻ CISZĄ, wydarzenia, koncerty, prezentacje twórczości, ciekawostki dotyczące grupy: 
https://www.facebook.com/badzcisza/?fref=ts

Zwiastun debiutanckiej płyty „Jestem i płynę” zespołu BĄDŹ CISZĄ:https://www.youtube.com/watch?v=carh7Rwv4CQ

 

 

 

8. ŁUKASZ MAJEWSKI

 

 

 

 

Utwór ten powstał w 2002 roku, a już w następnym stał się Rajdową Piosenką Roku 31. Ogólnopolskiego Turystycznego Przeglądu Piosenki Studenckiej BAZUNA 2003 w Tczewie. Mowa o piosence „Gdybyś latem zapytała (Polana)” gdańskiej grupy VERGIL VAN TROFF. 30 lipca 2016 roku podczas VI Wędrownego Przeglądu Piosenki „Polana” w Janowicach Wielkich dzięki uprzejmości autora tekstu i muzyki – ŁUKASZA MAJEWSKIEGO oraz jego niebywałej wyrozumiałości dla fanów usłyszymy Polanę na żywo:

„A ty powiedz mi polano, czy mnie kryjesz w sobie
Czy na darmo garść poetów, rozkochałaś w sobie

A ty powiedz mi polano, (a ty powiedz mi polano)
Czy mnie kryjesz w sobie, (czy mnie kryjesz w sobie)
Czy na darmo garść poetów, (czy na darmo garść poetów)
Rozkochałaś w sobie. Rozkochałaś w sobie Hey!”

ŁUKASZ MAJEWSKI - natchnienie czerpiący z barw zwykłego dnia, sobie oraz nam udowadniający, iż codzienną szarość zastąpić może bogaty kalejdoskop barw.

Poeta, kompozytor i tekściarz w jednej osobie. Założyciel zespołu kaVka (piosenka autorska), a także współzałożyciel zespołu Vergil Van Troff (piosenka turystyczna/poezja śpiewana/folk miejski), od 2008 roku występuje jako Łukasz Majewski.

Zdobywca Grand Prix Festiwalu Piosenki Artystycznej w Rybniku, nagrody im. Wojtka Bellona na SFP w Krakowie, trzykrotnie Złotej Piątki na Międzynarodowym Festiwalu Bardów OPPA w Warszawie, pierwsze miejsce na Festiwalu im. Jacka Kaczmarskiego "Nadzieja" w Kołobrzegu, "Łaźni" w Radomiu i "Wieczornych nastrojach" w Kwidzynie, nagrody im. Janka i Jacka Stefańskich na Bazunie.

Artysta wydał dwa albumy „Mężczyzna z zakolami” oraz „Ad Acta”, a także tomik wierszy dla dzieci pt. „WierszTaki dla dzieci”.

"Mężczyzna z zakolami" to autorski program, a zarazem tytuł debiutanckiego albumu Łukasza Majewskiego. W skład programu wchodzi szesnaście piosenek, dzięki którym uważny słuchacz może m.in. zrozumieć, co czuje mężczyzna, który zostaje ojcem, znaleźć przepis na oduczenie żon czytania wierszy czy też pochylić się nad zwolnieniami grupowymi w anturażu rzeźni. Wśród utworów Łukasza znajdziemy również piosenki o miłości, przyjaźni i życiu, ale to jest akurat dość naturalne w tym gatunku muzycznym.

„ad acta” to zdecydowanie powrót do korzeni ŁUKASZA MAJEWSKIEGO. Słuchając utworów z tego krążka poczujemy silny aromat świeżo zaparzonej aromatycznej i pobudzającej porannej kawy, jednym zdaniem płyta pachnie kaVką.

Wiersztaki dla dzieci - wśród śpiewających autorów ŁUKASZ MAJEWSKI znany jest jako piewca spraw raczej ciemnych i niewesołych, a literatura dziecięca wymaga jednak delikatności. Tylko ktoś mający dystans do spraw ciemnych potrafi pisać lekko i zabawnie, dzięki czemu i ten egzamin Łukasz zdał jak zawsze śpiewająco.

LUKASZA MAJEWSKIEGO poznamy bliżej zagłębiając się w literki zapisane na stronie internetowej artysty: http://www.lukaszmajewski.pl/

Na profilu facebookowym ŁUKASZA MAJEWSKIEGO poczytamy o zbliżających się koncertach artysty, poznamy relacje z koncertów, które już się odbyły, posłuchamy prezentowane przez autora utwory:https://www.facebook.com/lukaszmaj/?fref=ts

„Pora już odejść: ”https://www.youtube.com/watch?v=ooaEI_N5VB4&feature=youtu.be

„Piosenka jak to jest”: https://www.youtube.com/watch?v=tTe5Xk4npKc&feature=youtu.be

 

 

 

 

 
 
 
 
 
 
 

9. SKLEP Z PTASIMI PIÓRAMI

 

 

 

 

Bardzo dobrze odbierany zespół przez publiczność swojego pokolenia, potrafi zauroczyć i zdobyć nowych fanów wśród młodych ludzi. Radosna i dynamiczna muzyka. w której refleksyjne teksty wplecione są ze smakiem między dźwięki gitar. Wraz z brzmieniem fortepianu, akordeonu, smyczków i mocnej sekcji rytmicznej przenoszą nas zmysłowo w świat pełen poezji.

SKLEP Z PTASIMI PIÓRAMI

Był 8 marca 1978 roku kiedy to w klubie uczelnianym Atut w Szczecinie odbył się pierwszy koncert tego zespołu. Wydarzenie zapowiadał odręcznie malowany plakat w nakładzie aż jednego egzemplarza, a dedykowany był koleżankom z Nauczania Początkowego WSP w Szczecinie. Już miesiąc później zespół wystąpił po raz drugi, a potem… wobec ogromnego zainteresowania i nacisków ze strony publiczności zaczęły się wyjazdy na festiwale.

SKLEP Z PTASIMI PIÓRAMI przekroczył w bardzo szybkim tempie granice kultury studenckiej i stał się swoistą wizytówką kulturalną Szczecina. Sukcesy zespołu zanotowano na polskich festiwalach: Fama w Świnoujściu, Giełda Piosenki Turystycznej w Szklarskiej Porębie i na kultowym już Studenckim Festiwalu Piosenki w Krakowie. SKLEP był tam kilkakrotnie wyróżniany. W 1981 roku został uznany przez przewodniczącego jury – Wojciecha Młynarskiego – za najlepszy zespół festiwalu. Doceniony wówczas przez niego utwór „Ochroń nas Boże” (muz. R. Leoszewski, tekst L. A. Moczulski) co prawda dopiero po latach doczekał się zasłużonego uznania, ale znalazł się za to, wśród 20 piosenek na płycie „Gitarą i piórem” (wydanej w 2001 roku przez Program III Polskiego Radia).

SKLEP Z PTASIMI PIÓRAMI jest zespołem poszukującym i twórczym zarówno w sferze muzycznej jak i literackiej. Tworzy i nagrywa nowe piosenki, prezentuje swoje programy w teatrach i klubach całej Polski. Ma wierną klientelę wśród publiczności swojej generacji, jednak do Sklepu zaglądają coraz młodsze twarze, poszerzając znacząco grono wielbicieli. Dzieję się tak za sprawą stylu muzyki „sklepowej” i klimatu koncertów – dynamicznych i otwartych a jednocześnie mądrych i urzekających poetyckością, świeżych i niebanalnych. Zawsze pełnych humoru i wdzięku.

Najczęściej można go usłyszeć w szczecińskim Teatrze Kana, ale ostatnio koncertował także we francuskim Lille, w Wiedniu, w warszawskich Teatrze Małym i Teatrze na Woli, poznańskim klubie Pod Pretekstem, Ambasadzie Polskiej w Berlinie, studiu Polskiego Radia Gdańsk i na słynnych Bieszczadzkich Aniołach w Cisnej. Ryszard Leoszewski, lider grupy, jest również kojarzony z autorskim projektem „Ulica Mandelsztama”. W ramach tego projektu zaśpiewał z towarzyszeniem orkiestr symfonicznych szczecińskiej Opery na Zamku, słupskiej Polskiej Filharmonii Sinfonia Baltica i bydgoskiej Filharmonii Pomorskiej swoje kompozycje do wierszy Osipa Mandelsztama. W wersji „sklepowej” te same pieśni zostały utrwalone i wydane na koncertowym albumie zespołu.

Największym wydarzeniem artystycznym dla Sklepu z Ptasimi Piórami był bez wątpienia koncert z fenomenalnym wokalistą jazzowym – Bobbym McFerrinem w 2005 roku w Szczecinie. Jubileuszowy marzec 2008 roku wypełnił Sklep wieloma imprezami podsumowującymi 30-letni dorobek zespołu, w tym prestiżowy koncert w Studiu Koncertowym III Programu Polskiego Radia im. Agnieszki Osieckiej.

DYSKOGRAFIA ZESPOŁU:

„O czym pani marzy” (SZPP 2013)
„Ballady grudniowe – Grudzień ‘70” (Polskie Radio Szczecin 2010)
„Ulica Mandelsztama” (MTJ 2010)
„Stempelek” (MTJ 2008)
„Gitarą i piórem 3″ (Polskie Radio Program III 2006)
„Płynie czas” (Dalmafon 2003)
„Piosenka Studencka 1978 – 1982” (JMC 2002)
„Gitarą i piórem” (Polskie Radio Program III 2001)
„Sklep z Ptasimi Piórami” (XIII Muz Records 1996)

SKŁAD ZESPOŁU:

Ryszard Leoszewski – gitara, śpiew
Mariusz Smoliński – piano
Krzysztof Ciesielski – kontrabas
Lech Grochala – perkusja


To jedyny taki sklep na świecie, w którym można cierpliwie stać dla przyjemności nawet w najdłuższej kolejce…

Internetowa strona Sklepu Z Ptasimi Piórami: http://www.sklepzpp.pl/

Strona zespołu na Facebooku: https://www.facebook.com/sklepzpp/?fref=ts

Propozycja do posłuchania: „Ochroń nas Boże”:https://www.youtube.com/watch?v=f9nvljZsVb8

 

 

 

 

 
 
 
 
 
 
 

10. CHWILA NIEUWAGI

 

 

 

 

Gdyby Wędrowny Przegląd Piosenki odbywał się gdzieś na Górnym Śląsku każdy festiwal zaczynałby się zapewne podobnymi słowy:

"Zatańcuj sy mnom na polanie, ot tak se,
Zatańcuj sy mnom na polanie, aby roz richtik
zatańcuj sy mnom"

W tym roku podczas VI Wędrownego Przeglądu Piosenki „Polana” w Janowicach Wielkich uświetni koncerty swoją obecnością: grupa która, zaprezentuje nam ogromną żywiołowość folkloru zwłaszcza górnośląskiego, w bardzo ciekawym, nowoczesnym wydaniu:


CHWILA NIEUWAGI

Z twórczością tego zespołu możemy zapoznać się słuchając wielu płyt: „W stronę Krainy Łagodności”, „Folk się gro”, „Ballady i niuanse”, czy „W górach jest wszystko co kocham”. Żadna składanka nie jest jednak w stanie zapewnić nam aż tylu pozytywnych wrażeń co daje obecność na koncercie tej grupy. Mógł to być między innymi koncert w Amfiteatrze w Opolu, w Studio im. Agnieszki Osieckiej Radiowej Trójki, Domu Muzyki i Tańca w Zabrzu, w Studio Lutosławskiego w Warszawie, na Przystanku Woodstock, w Seminarium Duchownym w Katowicach, podczas Krakowskiego Festiwalu Piosenki Studenckiej.


Chwila Nieuwagi to zespół, który może i zwyczajnie tworzy piosenki, ale na pewno gra niezwyczajne koncerty. Mieszanka stylistyczna, różnorodność i absolutny brak nudy – to najbardziej trafne cechy opisujące Chwilę Nieuwagi. Co znajdziemy w ich muzyce? Folklor, niezwykle stonowaną klimatyczność jazzu, osobliwą nastrojowość piosenki poetyckiej oraz setki innych barwnych przyjaznych dla każdego ucha dźwięków.

W 2011 roku ukazała się ich debiutancka płyta zatytułowana: „Niepoprawna muzyka”, składająca się z kompozycji nagradzanych na licznych festiwalach w latach 2010 i 2011. Zaś w 2013 roku światło dzienne ujrzał album „Miszung” z gościnnym udziałem Macieja Balcara (Dżem), Jarosława Trelińskiego (Raz Dwa Trzy) i Darka Sojki (Carrantuohill). Obie pozycje zostały ciepło przyjęte przez recenzentów i słuchaczy.

Najważniejsze nagrody i osiągnięcia:
- Studencki Festiwal Piosenki 2012 w Krakowie (II miejsce),
- Festiwal Twórczości Korowód 2013 (wyróżnienie),
- Festiwal Piosenki Poetyckiej im. Wojtka Belona 2010 w Busku-Zdrój (Grand Prix),
- Poetycka Dolina w Warszawie 2010 (drugie miejsce – pierwszego nie przyznano),
- Nowa Tradycja Festiwal Folkowy Polskiego Radia 2011 i 2016 (finał),
- Wrocławski Przegląd Piosenki Studenckiej 2010 (I miejsce),
- Muzyczna Zohylina w Bukowinie Tatrzańskiej 2010 (Grand Prix),
- Łódzka YAPA 2010 (I miejsce),
- Ogólnopolski Przegląd Piosenki Poetyckiej i Wędrownej „Lochowisko” w Toruniu 2010 (I miejsce),
- Zimowa Giełda Piosenki w Opolu 2010 (I miejsce),
- Międzynarodowy Festiwal Piosenki Turystycznej Kropka w Głuchołazach 2010 (I miejsce),
- Międzynarodowe Spotkania Muzyczne „Poetyckie Rubieże” w Gubinie 2010 (wyróżnienie),
- Bieszczadzkie Anioły 2008 (trzecie miejsce),
- Koncert w ramach Przystanku Woodstock 2011 (scena folkowa).

Wokalistka MARTYNA CZECH szczęśliwa posiadaczka pięknego nietuzinkowego głosu oraz umiejętności niebanalnej interpretacji tekstu. Laureatka licznych konkursów recytatorskich i wokalnych. Na scenie prawdziwy wulkan energii. Kobieca, zalotna, pełna kosmicznego uroku osobistego. Czaruje śpiewem i urokiem scenicznym.

PIOTR KOTAS - pianista, kompozytor, samozwańczy prezes jednoosobowej firmy Arranger Studio. Skomponował m.in. widowiska muzyczno-teatralne: „Pasja”, „Tego Betlejem nie ma na mapach”, a także wystawianą w kilku krajach Europy „Margaret”. Dzielnie udziela się podczas prac nad piosenkami, aranżując pomysły zespołu. 23 lipca br. podczas Światowych Dni Młodzieży w Katowicach na lotnisku Muchowiec odbędzie się premiera największego dotychczasowego dzieła Piotra Kotasa: Musicalu „Jak ogień” z udziałem 100 muzyków, artystów i aktorów.

Gitarzysta ANDRZEJ CZECH. Z wykształcenia i zamiłowania filozof, o czym wiedzą wszyscy z zespołu. Razem z Piotrem potrafią roztrząsnąć każdy temat na atomy. Incydentalnie – poeta. W zespole pełni także rolę menagera. Dba o to, by dojechać na czas i na właściwe miejsce, co przypłaca ksywą „cykor”.

RAFAŁ KIERPIEC - kontrabasista, basista – gra na czym się tylko da i śpiewa kiedy trzeba. Człowiek przesiąknięty muzyką. Nie zna się na fizyce kwantowej ani na filozofii Kanta, ale na muzyce zna się jak mało kto. Związany z orkiestrami klasycznymi (m.in. z NOSPR) i różnymi zespołami.

Perkusista BARTŁOMIEJ PLEWKA człowiek, który przemierza południe Polski wzdłuż i wszerz. Można go spotkać na trasach wiodących do Cieszyna, gdzie kończy jedne studia muzyczne, na trasach do Katowic, gdzie studiuje perkusję na Wydziale Jazzu, na trasach do Rybnika, gdzie mieszka. W zespole uderza w bębny, więc to on decyduje o tym czy będzie głośno czy cicho.


Informacje o zespole, koncertach oraz ich muzyce znajdziemy na stronie internetowej zespołu: http://chwilanieuwagi.pl/

O wydarzeniach, w których uczestniczy zespół, relacje z koncertów, prezentacje piosenek poczytamy na stronie facebookowej Chwili Nieuwagi:https://www.facebook.com/Chwila-Nieuwagi-150194341695956/…

Zapraszamy do posłuchania jednej z piosenek zespołu CHWILA NIEUWAGI: https://www.youtube.com/watch?v=yIj74wvliFg

 

 

 

 

 
 
 
 
 
 
 
 

11. PARALUZJA

 

 

 

 

Już Edward Stachura wiele lat temu przewidział występ tego zespołu na Wędrownym Przeglądzie Piosenki „POLANA” wieszcząc światu te słowa: ;-)

„Na błękicie jest polana.
Dwa obłoki to hosanna.
Jeden chłopak, drugi panna.”

Aga Radziejewska i Bartek Drak – zespół PARALUZJA
(wcześniej znani jako duet MOON EYES)

To dolnośląski duet instrumentalny, który tworzą Aga Radziejewska i Bartek Drak. Żywiołowi, ekspresyjni, wykonają muzykę będącą mieszanką stylów trudną do zaklasyfikowania. Otwartość stylistyczna, żywiołowość, ekspresja i zamiłowanie do improwizacji to idealne określenia tego, co w muzyce PARALUZJI jest wyznacznikiem. A wszystko po to, by nawiązać specyficzny dialog z każdym słuchaczem ukazując mu niekończący się świat muzycznych obrazów, spontanicznej emocjonalności oraz bogactwo wspaniałych przeżyć.

PARALUZJA jest organizmem żywym, odżywia się materiałem emocjonalnym, który w reakcji z tlenem zostaje przekształcony w duet osobliwy. Koncerty tego zespołu to niemal zjawiska paranormalne. Koncert PARALUZJI to podróż pełna barw i nastrojów. Grane utwory łączą się ze sobą stanowiąc zwartą opowieść. Aga i Bartek są autorami muzyki oraz tekstów. W czasie występów wykorzystywany jest looper, dzięki któremu gitary są nagrywane i odtwarzane na żywo, co sprawia wrażenie zwielokrotnienia oraz dynamiki charakterystycznej dla większych składów muzycznych. W występach PARALUZJI ważne jest dźwiękonaśladownictwo oraz niekonwencjonalne wykorzystanie gitary akustycznej. Dzięki tym zabiegom teatralno – ilustracyjnym słuchacz ma wrażenie, że słyszy różne instrumenty ale też i odgłosy działające mocno na jego wyobraźnię. Obok zaawansowanych i poważnych kompozycji, muzykę duetu wypełniają proste piosenki, w których tekst ociera się o żart i ironię. Do wielu zabiegów improwizowanych duetu dochodzi wprost na scenie, PARALUZJA stroni bowiem od mechaniczności oraz znudzenia wykonawczego. Celem nadrzędnym PARALUZJI jest przeżywanie muzycznych pejzaży wspólnie ze słuchaczami.

Do nagrań PARALUZJA wykorzystuje tylko dwóch instrumentów - głosu i gitary. Bogactwo brzmień wynika z niekonwencjonalnego używania tych instrumentów. Dzięki otwartości na wszelką stylistykę i zamiłowanie do improwizacji muzyka PARALUZJI jest świeża i niepowtarzalna. Próba uszeregowania muzyki PARALUZJI do konkretnego stylu jest niemożliwa, chociaż bazuje na tych ogólnie znanych. Żywiołowość i ekspresja duetu jest podstawą ich twórczości, i zostały niejednokrotnie docenione nie tylko przez publiczność koncertową. Zespół regularnie koncertuje na terenie całego kraju, zarówno w kameralnych przestrzeniach jak i na dużych scenach.

NAGRODY:
Wędrowny Przegląd Piosenki „Polana” - Janowice Wielkie 2012
I NAGRODA

Festiwal Artystycznych Poszukiwań "Przystań" - Górzno 2012
I NAGRODA

Festiwal Piosenki Turystycznej i Sztuk Różnych Wrzosowisko 2012 
NOMINACJA do 49 Studenckiego Festiwalu Piosenki w Krakowie 2013

Ogólnopolska Turystyczna Giełda Piosenki Studenckiej - Szklarska Poręba 2015
WYRÓŻNIENIE za tekst i muzykę (piosenka "Zdrowe Dzieci")

Ogólnopolska Turystyczna Giełda Piosenki Studenckiej - Szklarska Poręba 2012
WYRÓŻNIENIE DLA WOKALISTKI

Maraton Piosenki Osobistej Nocne Śpiewanie - Świecie2012
WYRÓŻNIENIE

Zespół PARALUZJA ma na swoim koncie 3 płyty: „Pamiętasz?”, „Wszystko się zmienia” oraz „Stało się” – jeszcze jako grupa o nazwie MOON EYES.

O PARALUZJI dowiemy się więcej przeglądając stronę internetowa zespołu: www.paraluzja.pl
oraz
profil facebookowy grupy:www.facebook.com/pages/PARALUZJA/147338181979196

Możemy również zapoznać się bliżej z ich twórczością śledząc kanał muzyczny PARALUZJI: www.youtube.com/user/paraluzja

 

 

 

youtube.com/user/paraluzja

2019  Wędrowny Przegląd Piosenki POLANA    
by Cabanek